Najlepsze dla żeglarzy tereny to obszar Wielkich Jezior Mazurskich, połączonych ze sobą przy pomocy sieci sztucznych kanałów, przez co możliwa jest żegluga od jeziora do jeziora bez potrzeby zawracania do wcześniejszego punktu. Największe polskie jeziora tworzą tym samym wielce urozmaicony akwen żeglarski i wodny szlak o niepowtarzalnym uroku.
We wschodniej części Pojezierza Mazurskiego znajdują się dwa największe polskie jeziora – Śniardwy i Mamry. Na omawianym obszarze znajduje się niesamowita wręcz ilość połączeń i kombinacji szlaków wodnych, wystarczy powiedzieć że najdłuższy ze wszystkich szlak ciągnący się z północy na południe i nazywany Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich łączy systemem jezior i kanałów dwa największe jeziora położone w odległości ponad pięćdziesięciu kilometrów od siebie w linii prostej licząc.
Aby dokonać tej sztuki z jeziora Mamry należy kierować się w okolicy Sztynortu na jezioro Kirsajty, a po chwili przeskoczyć na jezioro Dargin i Kisajno i tym sposobem przedostać się do mariny w Giżycku. Tutaj zawsze znaleźć można tani nocleg giżycko zapewnia szczególnie w sezonie letnim bazę hotelową i gastronomiczną dla całej okolicznej ferajny, żeglarzy, wędkarzy, wczasowiczów i leśnych wędrowców. Opuszczając przytulne Giżycko pożeglujemy na zachód, poprzez system rynnowych jezior połączonych kanałami, aż do jeziora Tałty, które to po kilkunastu kolejnych kilometrach żeglugi połączy się z Jeziorem Mikołajskim nad którym położone są właśnie Mikołajki, a poprzez nie ze Śniardwami właściwymi.
Inne znane żeglugowe szlaki wiodą z Giżycka do Węgorzewa, z Rynu do Mikołajek czy z Mikołajek do Ruciane-Nidy. Mazury to ogólnopolskie centrum wodnej rekreacji tak dla polskich turystów, jak i zagranicznych gości. Nawet na największych akwenach należy jednak zachować ostrożność, ze względu na swoją niewielką głębokość dna jezior stanowią niebezpieczeństwo dla żeglugi, wystęujące tu mielizny i łachy oraz podwodne głazy niebezpieczne szczególnie w okresach z niskim poziomem jeziornej wody.