Najlepsi żeglarze w Polsce.

5 Lut

Polska jest krajem przyjaznym dla żeglarzy i choć klimat nas jakoś wyjątkowo nie rozpieszcza, może właśnie dlatego nauczyliśmy się odnosić sukcesy pośród najlepszych światowych żeglarzy. Kraj nasz ma przeważnie nizinny charakter, poprzecinany jest bogatą siecią rzek i potoków, a w swej północnej części do tego upstrzony jest poprzez wielki pas pojezierzy – Wielkopolskiego na zachodzie i Mazurskiego w swej północno-wschodniej części. Mamy też dostęp do morza, co jest niezaprzeczalnym plusem, nasi najlepsi adepci żeglarskiej sztuki po zebraniu nauki na licznych jeziorach naszej ojczyzny bez większego problemu przenieśli się na morskie akweny i oceany, a kilku z nich odniosło w tej dyscyplinie bardzo ważne zdobycze.

Leonid Teliga

Ten najbardziej chyba znany polski żeglarz urodził się w 1917 roku w miejscowości Wiazma w centralnej Rosji, oficer piechoty Wojska Polskiego w okresie międzywojennym i polskich sił powietrznych w Wielkiej Brytanii w okresie II wojny światowej, w latach 1967-1969 wsławił się między innymi samotnym okrążeniem kuli ziemskiej na pokładzie drewnianego jachtu „S/Y Opty”. Choć w przeciągu tego czasu wiele osób i instytucji przyczyniło się do sukcesu wyprawy największy ciężar prac i kosztów ponosił sam żeglarz-amator.

Henryk Jaskuła

Kolejnym z naszych żeglarskich asów jest pochodzący z podkrakowskiego Radziszowa Henryk Jaskuła, kapitan jachtowy i pierwszy w historii Polak, a trzeci w historii żeglarz, który na pokładzie jachtu „Dar Przemyśla” opłynął kulę ziemską w jednym ciągu, bez zawijania do mijanych po drodze portów. Rejs trwał 344 dni i zakończył triumfalnym powrotem do Gdyni w dniu 20 maja 1980 roku.

Mateusz Kusznierewicz

Ten urodzony w 1975 roku w Warszawie chłopak przyniósł mnóstwo radości zarówno fanom żeglarstwa jak i kibicom sportowym z całej Polski. W swej krótkiej karierze został dwukrotnym medalistą olimpijskim, dwukrotnym indywidualnym mistrzem świata (klasa Finn) oraz mistrzem świata w klasie Starr, pięciokrotnie zdobywał również mistrzostwo Europy a sukcesów na krajowych regatach nie sposób już nawet zliczyć. Największym sukcesem Mateusza było olimpijskie złoto podczas regat na olimpijskim dystansie podczas igrzysk rozgrywanych w roku 1996 w Atlancie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *