Profesjonalne zaplecze żeglarskie dostępne jest obecnie w co najmniej kilku, nowoczesne mariny powstały już pewien czas temu w Giżycku, Iławie, Mikołajkach czy Węgorzewie. Standardem stało się obecnie zaplecze sanitarne, natryskami dysponuje w zasadzie każda większa przystań, przyłącze do elektryczności czy czystej wody ale coraz częściej także z instalacją umożliwiającą odbiór nieczystości z jednostek pływających i ekologiczną oczyszczalnią ścieków.
Doskonałym przykładem jest Ekomarina w Giżycku nad jeziorem Niegocin, port potrafiący przyjąć jednocześnie aż 138 jednostek, z czego 32 mogą być jednostkami o długości powyżej 12 metrów. Oddany do użytku w 2010 roku obiekt jest największym obecnie portem śródlądowym na terenie naszego kraju, na powierzchni 2500 m2 znalazło się także miejsce na pełne zaplecze techniczne, sanitarne i usługowo-gospodarcze. W granicach portu wygospodarowano również teren pod duże pole namiotowo-campingowe wraz z parkingiem dla kilkuset pojazdów, a także obsługującą port kuchnię oraz pralnię. Wieża widokowa z tarasem zapewni ciekawe widoki dla odwiedzającej Giżycko turystycznej braci, a kompleks hotelowo-turystyczny, który połączyć ma pasażem centrum miasta z obecnym portem, powstanie w najbliższych latach. Póki co na noclegi w Giżycku narzekać nie można, istnieją zarówno tradycyjne hotele jak i pensjonaty, tanie noclegi giżycko oferuje również w letnich domkach campingowych na terenie giżyckich ośrodków wczasowych.
Po osiemnastu miesiącach budowy powstała wreszcie nowoczesna marina ekologiczna w Iławie, pierwsza i jedyna jak dotąd na Jezioraku wyposażona w urządzenia umożliwiające odbiór nieczystości ze wszystkich jednostek pływających na wodach akwenu, co w przyszłości dać musi wymierne efekty w podwyższeniu klasy czystości wody. W ramach projektu powstały dwa wielokondygnacyjne budynki, dwa pomosty, zadaszenia wewnętrzne oraz niezbędna infrastruktura techniczna. Dla potrzeb żeglarskiej braci wybudowano pomost cumowniczy na stalowych palach, przy którym zatrzymać się może jednocześnie 30 jednostek. Do ich dyspozycji oddano dziewięć punktów sprzężeniowych, w których to zaopatrzyć się mogą w energię elektryczną i pitną wodę.
Warto rozważyć również noclegi w Mrągowie, słynnym przede wszystkim z corocznego Pikniku Country, ale i znanych szeroko wypoczynkowych walorów. I choć nie ma tutaj tak wielkich jezior jak Śniardwy i Mamry, sporty wodne nadal mają się świetnie, a miasto wciąż nastawia się na nową klientelę, przykładem czego może być program budowy niewielkich ekologicznych przystani żeglarskich, z których pierwsza powstała już w Mrągowie przy ulicy Jaszczurcza Góra. Obok bazy noclegowej o wysokim standardzie usług powstało nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej, plaża miejska z pomostami, wypożyczalnia sprzętu pływającego, profesjonalne boiska do piłki nożnej i koszykówki, a także duży plac zabaw dla dzieci i strzeżone kąpielisko. Mrągowska marina umożliwia cumowanie 36 jednostek pływających przy pomoście cumowniczym, a także odbiór nieczystości z pokładów żaglówek do specjalnie przygotowanej stacji oczyszczającej.
Od sierpnia 2013 roku również nadmamrzańskie Węgorzewo poszczycić się może nowoczesną ekomariną. Wybudowany kosztem 2,5 miliona złotych obiekt (pół miliona sfinansowane zostało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) ulokowany został przy ulicy Portowej na północno-wschodnim brzegu Kanału Węgorzewskiego nad rzeką Węgorapą. I choć obiekt nie dysponuje obecnie zapleczem hotelowym, to nietrudno będzie znaleźć tani nocleg w Węgorzewie, wolne pokoje oferują zarówno prywatne kwatery jak i wczasowe ośrodki czy pensjonaty. W budynku portu prócz węzła sanitarnego znaleźć można pralnię wyposażoną zarówno w pralki jak i suszarki a na zapleczu technicznym punkt opróżniania toalet chemicznych, pozwalający pozbyć się „balastu” z pokładu naszej łodzi. Podobnie jak w przypadku Giżycka także tutaj prowadzi się program budowy większej ilości ekologicznych przystani na okolicznych akwenach wodnych. Wszyscy możemy na tym tylko zyskać, obywatele miasta i powiatu, przybywający turyści a przede wszystkim, mieszkańcy tamtejszych wód.