Żagle na wodach jeziora Łebsko.

10 Sty

Czy prawdą jest, że wszystkie największe polskie jeziora leżą na Mazurach? To oczywiście nonsens i demagogia. Trzecie co do wielkości jezioro naszego kraju nazywa się Łebsko i jest jeziorem nadmorskim oddzielonym od Bałtyku jedynie piaszczystą mierzeją a położonym w środkowej części wybrzeża, tuż na zachód od nazwanej w podobnym tonie miejscowości Łeba. Jeziora nadmorskie powstawały na dwa różne sposoby, albo na skutek przelania się wody morskiej przez niezbyt okazałą jeszcze mierzeję i wypełnienia zagłębienia nadbrzeżnej depresji jak zdarzyło się to właśnie przypadku Łebska, albo odcięcia zatoki morskiej poprzez mierzeję powstałą na skutek odkładania się piasku i innych materiałów akumulacyjnych wzdłuż morskiego wybrzeża. Tak powstało sąsiednie wielkie jezioro, położone na wschód od Łeby – Sarbsko.

Łeba jest doskonałym miejscem do wypoczynku, w letnie miesiące do późncyh godzin nocnych otwarte są tutaj restauracje, muzyczne kluby oraz organizowane plenerowe imprezy. Łeba otoczona jest z trzech stron wodą, wciśnięta w wąski pas lądu pomiędzy przybrzeżnymi jeziorami Łebsko i Sarbsko a morskim wybrzeżem. Na obu jeziorach mimo ich ochrony w ramach Słowińskiego Parku Narodowego dopuszczone jest uprawianie żeglarstwa oraz innych, niemotorowych wodnych aktywności. Akwen Łebska jest raczej łatwy w nawigacji, jednak często szczególnie w okresach wiosenno-jesiennych spowijają go mgły, w wyniku różnicy temperatur pomiędzy wodami jeziora i morza. Innym czynnikiem, na który należy przede wszystkim zwrócić uwagę, szczególnie w przypadku kajakowych i wioślarskich wycieczek, jest fakt że jezioro to należy do bardzo płytkich, jego masksymalna głębokość przekracza nieco sześć metrów, co w wyniku silnego wiatru szczególnie dącego od strony morza, daje efekt w powstawaniu krótkiej, niebezpiecznej fali powstającej natychmiast na tafli jeziora. Do najbardziej nieszczęśliwego wypadku doszło tu w maju 2001 roku, śmierć w wyniku wywrotki i utonięcia poniosło wówczas aż pięciu kajakarzy z Bydgoszczy.

Amatorom żeglarstwa łebski port oferuje marinę przystosowaną zarówno do obsługi jednostek śródlądowych jak i morskich, przyjmując jednocześnie nawet 120 różnej klasy łodzi, w tym także jachty żalowe o długości do 18 metrów i motorowe do 24 metrów długości. Wszystkie stanowiska dysponują przyłączem elektrycznym oraz do bieżącej wody. Zaplecze portu stanowi dwukondygnacyjny budynek z pełnym zapleczem, sanitariatami, prysznicami, barem, restauracją, sauną i pralnią oraz częścią hotelową oferującą noclegi w ulokowanych na pierwszym piętrze pokojach dla łącznej liczby 22 osób. Niedaleko portu znajduje się Łeba Restaurant & Hotel Resort dysponujący kolejnymi osiemdziesięcioma miejscami w części hotelowej, w 23 pokojach i czterech apartamentach. Na terenie mariny znajduje się także stacja paliw, gdzie możemy zatankować do silników naszych jednostek pływających najlepszej jakości paliwo oferowane przez firmę Lotos, która gwarantuje jednocześnie jego doskonałą jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *