Gdzie jeszcze na żagle?
Jeżeli odwiedziliście już Jeziorak i Iławę, znane są Wam Śniardwy, Mikołajki i Ruciane-Nida a także Mamry i Węgorzewo, skierujcie teraz swoje kroki do Giżycka i zasmakujcie żeglugi na wodach jeziora Niegocin. Miasto nazywane stolicą polskiego żeglarstwa jest jednym z najważniejszych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, dobrze rozwiniętym ośrodkiem wypoczynkowym i turysycznym na mapie polskich Mazur. W Giżycku bez trudu załatwić można tanie noclegi, prywatną kwaterę czy hotelowy apartament. Od kwietnia 2011 roku skorzystać można z usług „Ekomariny”, ta nowoczesna przystań powstała sumptem 19 milionów złotych i w połowie finansowana była z funduszy europejskich. Port może obecnie przyjąć aż 138 jednostek pływających, w czym 32 o długości powyżej 12 metrów, posiada również 6 stanowisk serwisowych i slip. Goście skorzystać mogą z energii elektrycznej i sanitarnego zaplecza, ale co najważniejsze funkcjonuje tutaj system odbioru ścieków z jednostek pływających.
Do Giżycka!
Ekomarina to obiekt ogromny, prawie 2500m2 powierchni, znajdują w nim miejsce stricte portowe urzędy, ale i restauracja, warsztaty serwisowe, centrum informacji turystycznej, lokale usługowe, posterunek policji i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Giżycko jest również siedzibą kilku klubów żeglarskich, a liczba samych portów jachtowych z pewnością przekracza dziesięć. Jezioro Niegocin zapewnia świetne warunki dla uprawiania żeglarstwa, dobrze rozwinięta linia brzegowa o długości 35 km i ponad 26oo ha powierzchni mówią chyba same za siebie. Jezioro Niegocin z sąsiednimi akwenami łączy prawdziwa sieć kanłów, Kanał Giżycki z jeziorem Kisajno w akwenie Mamr, a Kanał Niegociński z jeziorem Tałty, w kompleksie Śniardw. Tereny wokół jeziora zajmują liczne wypoczynkowe ośrodki, w których nawet w szczycie letniego sezonu jest szansa na jakiekolwiek tanie noclegi to właśnie tutaj. Szczególnie atrakcyjne turystycznie miejscowości to z pewnością Wilkasy, Strzelce, Bystre, Rydzewo i Grajewo, i tutaj też warto zapytać o kwatery. Niestety, nad Niegocinem nie uświadczysz dzikich miejsc, w których można by rozbić biwak, brzegi jeziora naszpikowane są przystaniami najrozmaitszych klubów, prócz nich funkcjonuje także miejska plaża, kąpielisko oraz port Żeglugi Mazurskiej. Przez jezioro prowadzi szlak statków wycieczkowych pływających poprzez Kanał Giżycki do Węgorzewa, Mikołajek, Ruciane-Nidy i Pisza.
Twierdza Boyen
W czasie wizyty w Giżycku koniecznie odwiedzić należy umocnienia Twierdzy Boyen, wybudowanej przez Prusaków w XIX wieku twierdzy o kształcie gwiazdy, mającej za zadanie strategiczną blokadę wąskiego przesmyku pomiędzy dwoma dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno. Twierdza, mimo roli jaką odegrała w czasie obu ostatnich konfliktów światowych zachowała się w dobrym stanie. Oszczędzili ją Rosjanie oblegający miasto w 1914 roku, wycofujący się w 1945 roku Niemcy opuścili jej zabudowania bez walki. W 1975 giżyckie umocnienia uznane zostały za zabytek architektury, a w 1994 miasto przekazało obiekt Towarzystwu Miłośników Twierdzy Boyen, które w ciągu kilku lat przystosowało obiekt do zwiedzania. Uruchomionow nim również turystyczne schronisko oferujące tanie noclegi i Muzeum Twierdzy Boyen.